Kutlama Ekmeği

Çeşitli ülkelerin, dinlerin özel günlerinde hazırladıkları birbirinden farklı kutlama ekmekleri var. Bu ekmek de diğer kutlama ekmekleri gibi içerik açısından zengin; tereyağlı, sütlü, içinde bolca kuruyemiş ve kuru meyve bulunan bir ekmek. Hazırlaması kolay, yoğurup mayalandıktan sonra şekil verip fırına veriyorsunuz. Tarifte, fotoğraflardaki ekmeğin içindekinin 3 katı yemiş miktarı verilmişti. Size orjinal olanı yazacağım, çünkü bu kadar pofuduk bir ekmek olmasını beklemiyordum ve o kadar yemişi almaz sanmıştım ama bu ekmekler bol yemişli olmalı. Tarife sadık kalmakta fayda var, her zaman.

Tadını çok sevdik, yumuşacık bir ekmek oldu. Tarifi yazdıktan sonra kahvaltıda reçelle tüketeceğiz, acele etmeliyim 🙂

Aslında bu ekmeği yapmak bu sıralar planlarım arasında değildi. 4 yaşındaki minik yeğenime geçenlerde ekşi mayalı ekmek hamurumu katlarken yakalandım. “Ne yapıyorsun? Ben de yapabilir miyim? Bir elleyeyim mi?” soruları arasında hamuru kurtarabildim ama ona ekmek yapma sözü verdim tabii. Unutur mu? Annesine devamlı “Teyzemle ekmek yapacağız, bana söz verdi?” dediğini öğrenince zaman kaybetmeden bu tarifi seçtim ve ellerimizi hamura buladık. Eğlenceli oluyor, çocuklarla yapılacak en güzel aktiviteler bir şeyler üretmek bence.

Malzemeler:

 • 400 g un
 • 3 çorba kaşığı toz şeker
 • 3/4 tatlı kaşığı tuz
 • 1 paket (10 gr.) instant maya
 • 1 1/2 çorba kaşığı limon ya da portakal suyu, ekstraktı
 • 2 yumurta (50’şer gr.)
 • 114 g süt ya da buttermilk
 • 2 çorba kaşığı tereyağı, erimiş
 • 55 g ılık su
 • 255 g karışık kuru meyve
 • 85 g kırık ceviz
 • Üzeri için 1 yumurta

Yapılışı:

 1. İlk 4 malzemeyi derin bir kapta karıştırın.
 2. Sıvı malzemeleri başka bir kapta hafifçe elinizle çırpın ve kuru malzemelere karıştırıp yoğurmaya başlayın. Çok cıvık bir hamur olduysa hafifçe un katabilirsiniz. Benim tercihim, şekil verirken tezgahı ve ellerimi hafifçe unlamak oldu.
 3. 5 dakika yoğurduktan sonra kuru meyveleri ve cevizi katıp eşit dağılacak şekilde biraz daha yoğurun.
 4. Hamuru 2 katına çıkması için üzerini bezle örterek dinlenmeye alın.
 5. Mayalanmış hamuru 3 eşit parçaya ayırın. (9 eşit parçaya ayırarak da başlayabilirsiniz, 6 parçayı ikişerli birleştirirseniz aynı sonuca ulaşırsınız.) İki parçayı tekrar birleştirin. Bir hamur diğerinin 2 katı oldu. bu iki parçayı da 3 eşit parçaya ayırın. Parçaları yuvarlayarak uzunlamasına açın ve örün. Küçük hamuru daha kıza boyda yapın ki diğerinin üzerine yerleştirince daha güzel dursun.
 6. Ördüğünüz hamurlardan küçükolanı büyüğün üzerine yerleştirin. Bu aşamada fırını 180 dereceye ayarlayın, o ısınana kadar biraz da bu şekilde mayalansınlar.  Benim küçük boy örgü bu aşamada biraz yana kaymış 🙂 Baton kalıbınız varsa onun içine de koyabilirsiniz, o zaman mayalandıkça daha az yayılır.
 7. Fırına koymadan önce üzerine çırptığınız bir yumurtayı fırçayla sürün.
 8. 180 derecede ısınmış fırında 25 dakika pişirin. Altı ve üstü renk almış olsun.

Reçelle, çayla tavsiye ederim 🙂 Ya da kendinize özel gün ilan ettiğiniz herhangi bir günde dostlarınızla.

Burcu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir