Mereng Yapımı (Meringue)

Pastacı kreması yaparken yumurta sarısı kullanılıyor ya; ne zaman pasta yapsam en az 3 tane yumurta akım oluyor. Onları bir kâseyle dolaba koyup; “Bunlarla kesin bir şey yapacağım.” diyorum. 2. günün sonunda da malumunuz bozuluyor ve çöpe gidiyor. Aslında en kolayı mereng yapmak. Evde şeker varsa başka malzemeniz olmasa da olur. Şekilleri çok güzel olmasa bile bu çıtır kurabiyeleri pastalarınızı süslemek veya bardak tatlılarının içine katmak için kullanabilirsiniz. Çayın kahvenin yanında ya da canınız tatlı çektiğinde tüketebilirsiniz.

image

Birkaç mereng denememde sadece şeker ve yumurta aklarımı bir fiske tuzla kabartıp sıkma torbasına alıyordum. Bu karışımı şekilli uç kullanarak sıkınca öyle çok da şekilli çıkmıyorlardı. Başarabilen varsa paylaşabilir mi, merak ediyorum. Ben de tariflerde çokça gördüğüm metodu denemeye karar verdim. Karışıma sağlamlık katmak adına önerilen malzemeler limon suyu ya da krem tartar. Ben krem tartar kullandım, onun yerine birkaç damla limon suyu kullanabilirsiniz diyor referanslar.

image

İlk denemem fena olmadı. Sıktıkça daha düzgün merenglerim olacak inanıyorum. 😉

image

Mereng yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var:

 • Kabınızın malzemesi tercihen metal ya da cam olmalı. Plastik, melamin gibi malzemerde çiziklerin içinde yağ kalıntıları olabiliyor. Her ihtimale karşı başlamadan önce yarım limonun içiyle silerek kabı temizleyebilirsiniz.
 • Kabınız ve çırpma malzemeleriniz kuru olmalı.
 • Özellikle yumurta aklarının içinde minicik bile olsa yumurta sarısı olmamalı.
 • Yumurta aklarınız oda sıcaklığında olmalı.
 • Fırında düşük ısıda uzun sürede pişirmelisiniz, kurutma işlemi de diyebiliriz.
 • Krem tartar mutlaka olması gereken bir malzeme değil, daha sağlam mereng yapmanıza yardımcı olur.

image

Vanilyalı Mereng:

Malzemeler:

 • 4 büyük yumurtanın akı
 • 250 g toz şeker
 • Birkaç damla vanilya özütü
 • 1/2 tatlı kaşığı krem tartar ya da birkaç damla limon
 • İsteğe bağlı olarak birkaç damla gıda boyası

image

Yapılışı:

 1. Benmariye oturttuğunuz kabınızın içine yumurta aklarını, şekeri, vanilya özütünü ekleyin.
 2. Miksere ihtiyacınız yok, şeker eriyene kadar çırpma teliyle çırpın.
 3. Şekerlerin tamamen eridiğinden emin olduğunuzda kabınızı benmariden alın ve el ya da stand mikserinizin orta hızında çırpmaya başlayın.
 4. Krem tartarı ya da limon suyunu ekleyin.
 5. 3 dakika orta hızda çırptıktan sonra mikserin en yüksek hızına alın ve 4 dakika kadar daha karışım oda sıcaklığına gelene kadar çırpın (Bu işlemi mereng oda sıcaklığına gelene kadar sürdürün.).
 6. Oda sıcaklığına gelen merenginizin içine isteğe bağlı olarak birkaç damla gıda boyası ilave edin (Ben yarısında çok az sarı jel gıda boyası kullandım.) ve karışana kadar yarım dakika daha çırpın.
 7. Dilediğiniz ucu sıkma torbanızın içine alın. Uç kullanmadan da sıkabilirsiniz. Hatta sıkma torbası da olmadan; kaşıkla tepsiye koyup dağınık ve eğlenceli merengler elde edebilirsiniz.
 8. Merengler yayılmayacağından sıkışık sıkmanızda sakınca yok. İki tepsi olursa fan ayarında pişireceğiniz için birlikte pişirebilirsiniz. (Fırına vermeden önce üzerlerine kakao ya da pasta süsleri vb. serpebilirsiniz.)
 9. 100 dereceye ısıttığınız fan ayarlı fırında merenglerin büyüklüğüne göre 1-1.5 saat kadar pişirin. Sonra fırını kapatıp merengleri içinde bırakın. Fırın soğuyana kadar kurumaya devam etsinler. Tamamen soğuduklarında pişirme kağıdından kolayca ayrılabiliyor olmaları lazım.

Sevgiyle

Burcu 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir