Focaccia

Focaccia bir İtalyan ekmeği. Pek çok focaccia var internette ve kitaplarda. Kimisi ince yapıyor, üzerinden zeytinyağı damladığını görebiliyorsunuz. Kimisi daha kalın, nispeten daha az yağlı. Kimisinin içine peynir dolduruluyor. Katılan malzemeler de değişebiliyor. Bu, benim sevdiğim gibi.

Foccacia’da en sevdiğim şey kurutulmuş domatesler ve biberiye. Rokfor peyniri varsa üzerlerine serpiyorum fırından almadan ama nedense burda dalıp önceden koydum ve biraz kızardılar :/

Tüm malzemeleri bir araya getirip yoğuruyoruz. Mayalandıktan sonra bolca zeytinyağıyla yağladığımız pişirme kabına parmak uçlarımızla hafifçe bastırıp yayıyoruz. Biraz da tepside mayalandıktan sonra fırına.

Mayayla ilgili bilmemiz gereken denklem şu. Bunu her tarifte uygulayabilirsiniz.

100 gr. yaş maya = 33 gr. instant maya

Malzemeler:

 • 500 g un
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 2 tatlı kaşığı instant maya
 • 30 g zeytinyağı
 • 350 g oda sıcaklığında su
 • Tercihe bağlı olarak: Biberiye, kekik, kurutulmuş domates, zeytin, rokfor peyniri

Yapılışı:

 1. Tüm malzemeyi yoğurma kabınıza alın. Pürüzsüz, yumuşak ve hafif yapışkan bir hamur elde edene kadar 10 dk. kadar yoğurun.
 2. Kabın üzerini sık dokunmuş bir bezle ya da streç filmle kapatın.
 3. Yarım saatte bir, hamurun altından üstüne doğru katlayıp bastırarak bir tur üzerinden geçin. Bu işlemi ikinci kez yaptıktan sonra, bir saat mayalanmaya bırakın. Bu arada konserve kuru domatesleri biberiyeyi hamura ekleyin.
 4. Hamuru bolca yağladığınız tepsinize parmak uçlarınızla esneterek yayın. Burada da bir yarım saat beklettikten sonra parmak uçlarınızı hamura batırarak hamurda dalgalı bir görüntü oluşturun ve fırına verin.
 5. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında yaklaşık yarım saat, altı ve üstü renk alana kadar pişirin. Rokfor eklemek isterseniz son 5 dakikada üzerine küçük parçalar  halinde koyun.
 6. Fırından alınca tel ızgarada soğumaya bırakın.

Çoğumuzun hayali ekmeği sabah pişirmek sıcak ve daha taze yemektir değil mi? Mayaladığınız hamurları 3 gün buzdolabında ağzı streçlenmiş olarak bekletebilirsiniz. Tek yapmanız gereken pişirmeden bir 3 saat önce dolaptan çıkarmak ve mayalanmasını beklemek. Yaklaşık iki katına çıktıktan sonra 4. maddeden devam edebilir sabah sabah katkısız sıcak ekmeğinizi yiyebilirsiniz.

Sevgiyle

Burcu 😉


Kaynak: “Bread Baking by hand or bread machine” book

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir